Η Castleford επιστρέφει στις νίκες με τη μικρή νίκη επί του Salford

Η θέση του Castleford ως μία από τις τρεις καλύτερες ομάδες αυτή τη σεζόν μπορεί να εκπλήξει ορισμένους παρατηρητές, αλλά ο Daryl Powell δεν είχε καμία αμφιβολία για αυτήν τη νίκη εντός έδρας. «Αξίζαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι», ήταν το όνομα του Πάουελ μετά τη μικρή νίκη τους στο Σάλφορντ. Οι Λονδίνοι Μπρονκός καθυστερούν την ανατροπή για να εμβαθύνουν τη ζοφερή κατάσταση για το Λιντς Διαβάστε περισσότερα

Οι St Helens, Warrington και Castleford είναι τα πρώτα βήματα -οι Άγιοι δύο βαθμοί μακριά από τους άλλους δύο-μετά από ένα συναρπαστικό άνοιγμα σε μια καμπάνια στην οποία οι δύο προηγούμενοι πρωταθλητές, η Λιντς και η Γουίγκαν, είναι κοινός-πάτος και τα δύο φαβορί πριν από την σεζόν για τον υποβιβασμό, Λονδίνο και Σάλφορντ, είναι ήδη ξεκάθαρα του προβλήματος.

Ο Σάλφορντ πέρασε τις Πεννίνες κοιτώντας να σφετεριστεί τον Καστλφορντ στην τρίτη θέση με νίκη και, ενώ νικήθηκε μόνο από το άδοξο τέρμα και συνεχίζει να δείχνει σημάδια μιας ομάδας ικανής να κάνει τα πλέι-οφ φέτος, το γεγονός ότι ο Κάσλεφορντ προηγήθηκε για 72 από τα 80 λεπτά υπογραμμίζει γιατί αυτό ήταν πιθανώς το σωστό αποτέλεσμα.

Ο αντικαταστάτης του Γκέιλ στο μπακ, Τζόρνταν Ράνκιν, μπήκε καλά στην πλευρά των Τάιγκερς και 12 πόντοι εδώ ήταν καθοριστικοί.Στο ημίχρονο είχε πετύχει μια καλά δουλεμένη προσπάθεια και δύο γκολ για να βοηθήσει τους Τίγρεις να προηγηθούν με 12-4, ο Τζέικ Μπίμπι πέτυχε τη μοναδική προσπάθεια του Σάλφορντ αφού ο Νέιθαν Μάσεϊ άνοιξε το σκορ. Ο Μπρονκός έθεσε «σημείο αναφοράς για την προσπάθεια» παρά την ήττα στο NRL opener Διαβάστε περισσότερα

Μέσα σε επτά λεπτά από την επανεκκίνηση, ένας σπινθηροβόλος χειρισμός βοήθησε τον Greg Eden να αυξήσει το προβάδισμα του Castleford στο 18-8, αλλά ο Salford στο ενεργητικό του αντέδρασε γενναία. «Είπα στα αγόρια να πιστέψουν ότι είναι καλή ομάδα», είπε ο προπονητής τους, anαν Γουότσον. “Πρέπει να πιστέψουμε ότι μπορούμε να έρθουμε σε μέρη όπως αυτό και να κερδίσουμε.”

Δύο προσπάθειες σε τρία λεπτά, από τους Jansin Turgut και Joey Lussick – και οι δύο δημιουργήθηκαν από τον εξαιρετικό Jackson Hastings – μείωσαν τη διαφορά σε δύο αλλά Ο Καστλφορντ ξεπέρασε την καταιγίδα.Πρώτα μια τέλεια πάσα από τον Paul McShane βρήκε τον Jesse Sene-Lefao, πριν το πέναλτι του Rankin άνοιξε το προβάδισμα με δύο σκορ με 10 λεπτά να απομείνουν.

Ο Salford έφτιαξε τουλάχιστον μια κερκίδα όταν ο Bibby σημείωσε το δεύτερο έμειναν επτά λεπτά, αλλά η εμπειρία του Castleford τους είδε σπίτι.